Cu strașnică dăruire, profund respect și din convingere, astăzi, Primăria Valea Sării, în strânsă colaborare și parteneriat cu Școala Gimnazială “Vasile Iftimescu”, am omagiat momentul istoric care s-a înfăptuit pe data de 24 ianuarie 1859, Mica Unire a Principatelor Române.
Mulțumiri și recunoștință,
Primar Marcu Valentin
Generalul Alexandru Averescu, comandantul trupelor române de pe câmpul de luptă, descria bătălia de la Mărăști ca fiind ''prima victorie adevărată a armatei române moderne'', însă cea care a urmat, bătălia de la Mărășești a fost cea mai semnificativă victorie a acestei armate în Primul Război Mondial și, poate din istoria României, consemnează volumul ''România în Primul Război Mondial'' (Glenn E. Torrey, 2014).